SaS: Rómom z osád treba dať prácu za férovú mzdu a vzdelať ich deti

05.10.2012 Bratislava

Bratislava 4. októbra (TASR) - Štát by mal vytvoriť Štátnu pracovnú agentúru, ktorá každému, kto bude chcieť, ponúkne prácu za minimálnu mzdu. Navrhuje to opozičná SaS, ktorá chce riešiť problematiku rómskych komunít 30 konkrétnymi návrhmi, ktoré predstavila na dnešnej tlačovej konferencii.

Líder SaS Richard Sulík je presvedčený, že treba zmeniť spoločenskú dohodu, na ktorej bude postavený prístup k problematickým rómskym komunitám. SaS preto hovorí o programe "Práca namiesto dávok". Plán je teda, že vláda zriadi Štátnu pracovnú agentúru, ktorá každému, kto bude chcieť, ponúkne prácu za minimálnu mzdu a zrušia sa dávky v hmotnej núdzi.

"Ten, kto prácu odmietne, bude mať smolu a nárok len na jedno teplé jedlo denne. Reálne sme to testovali v Prešove a mali sme vyšší záujem o prácu, ako boli možnosti. To je dôkaz, že medzi Rómami je veľa takých, ktorí pracovať chcú," povedal poslanec Daniel Krajcer (SaS).

Podľa SaS má štátna agentúra zamestnávať niekoľko tisíc ľudí, ktorí budú organizovať prácu tým, ktorí sa prihlásia. Kto príde ráno do práce, môže okamžite začať a za každú riadne odpracovanú hodinu mu ešte v ten deň bude poukázaná minimálna hodinová mzda, ktorou môže cez Epay kartu disponovať. Kto nepríde, nedostane nič, kto príde opitý alebo nebude robiť, tiež nedostane nič. Môže však prísť na ďalší deň. Táto ponuka bude platiť pre všetkých obyvateľov Slovenska nad 16 rokov.

Sulík sa domnieva, že problematika osád a koncentrovanej chudoby trápi Slovensko dlhé roky a žiadna vláda to nevedela riešiť. "Politická korektnosť bola často dôležitejšia. Štát nie je schopný ukázať, že chce a vie riešiť situáciu, čo vytvára priestor pre extrémistov," upozornil. Zároveň zdôraznil, že jeho strana sa nezobudila dnes, ale problém sa snažila riešiť už v jej volebných programoch.

Práce je podľa SaS viac než dosť. Počnúc čistením vodných tokov, jarkov pri cestách a lesov (s následnou výrobou drevnej štiepky), odhŕňaním snehu, cez prácu v komunitných centrách až po údržbu a zveľaďovanie štátneho majetku. Kto bude pracovať dobre a spoľahlivo, môže postúpiť a napríklad viesť pracovnú čatu. Sulík je presvedčený, že štát tisícky pracovných miest nájde.

"Nebude to síce zadarmo, ale treba si uvedomiť, že po prvé štát bude šetriť na sociálnych dávkach a úradníkoch, ktorí ich vyplácajú. Tiež treba do tohto programu presmerovať čím viac peňazí z EÚ. Zo sociálneho systému vypadnú všetci, ktorí pracujú na čierno, resp. pracovať nikdy nebudú. A taktiež štát ušetrí na veľa prácach, za ktoré dnes platí," argumentuje SaS.

Pravidelne chodiť do práce a pokles kriminality

Za najväčšie efekty takýchto zmien považujú liberáli to, že veľké množstvo ľudí začne pravidelne chodiť do práce, a následný pokles kriminality, že obyvatelia rómskych osád dostanú príležitosť sa vymaniť zo začarovaného kruhu, Slovensko bude do roka úplne inak vyzerať, bude čistejšie a krajšie a napokon majorita bude na vlastné oči vidieť, že Rómovia prispievajú ku krajšiemu Slovensku.

Druhou veľkou výzvou je podľa SaS vzdelať deti z rómskych osád. Strana preto navrhuje súbor konkrétnych opatrení, ktoré majú v prvom rade výrazne zlepšiť výchovu a vzdelanie detí. Na tento účel podľa liberálov potrebujeme zákon, ktorý definuje Sociálne vylúčené spoločenstvá (SVS) na inom ako etnickom princípe, predovšetkým na sociálno-ekonomickom. Súbežne s tým liberáli navrhujú obmedziť podporu na prvé štyri deti, odobranie podpory v prípade, že rodičia zanedbajú starostlivosť o deti, súbor opatrení nielen na zvýšenie samotnej školskej dochádzky, ale aj na pripravenosť a opatrenia, aby deti nerodili deti.

SaS okrem toho navrhuje sexuálnu výchovu ako povinný predmet, podporu asistentov učiteľov na školách, zrušenie prídavku na dieťa rodičom maloletej matky, vypracovanie máp kriminality či bezplatnú sterilizáciu. SaS je tiež pripravená zúčastniť sa stretnutia s novým splnomocnencom vlády pre rómske komunity Petrom Pollákom (OĽaNO). "Pôjdeme na stretnutie, no nepôjdeme tam s prázdnymi rukami, ale s konkrétnymi riešeniami," dodal Sulík.
 

Vyberte región